DOMINICA (min.7 dnů)

DOMINICA (min.7 dnů)

Dominika je ostrovním státem ležícím v Karibiku mezi dvěma francouzskými zámořskými departementy. Na severu je Guadeloupe a na jihu se rozkládá Martinik. Povrch ostrova je velmi hornatý a zalesněný. Na Dominice se vyskytuje více než 160 druhů ptactva, mezi nimiž kraluje největší z papoušků, nazývaný „Sisserou“, dorůstající délky až 50 cm.

Oficiální název: DOMINICKÉ SPOLEČENSTVÍ
Hlavní město: Roseau
Rozloha: 754 km2
Oficiální jazyk: angličtina, rozšířena i francouzská patois
Měna: východokaribský dolar ECS

Historie

Ostrov byl v 17. století osídlen Francouzi. Po vleklých bojích mezi Francií a Velkou Británíí, které se odehrávaly v Karibiku celé 17. a 18. století, připadl ostrov Britům. Automomii získal ostrov roku 1967 a úplnou nezávislost pak v roce 1978. V 80. letech proběhly dva nezdařené pokusy o převrat.

Přírodní poměry

Dominika patří do souostroví Malých Antil. Povrch ostrova je velmi hornatý, což souvisí se sopečným původem reliéfu, nejvyšším vrcholem je Morne Diablotin (1447 m n. m.). Na ostrově se vyskytují i četné projevy postvulkanické činnosti – termální prameny, jezera sopečného původu Boiling Lake. Na ostrově se nacházejí také různé druhy vegetace – nejen rozsáhlé deštné pralesy, ale i zakrslé porosty, věčně zelené lesy nebo suchá křoviska. Typickým stromem je gommier, obrovský gumovník, z jehož kmene se vyráběly kánoe. Kvete zde samozřejmě množství různobarevných rostlin, za barevně nejkrásnější je považována národní květina „bwa kwaib“ – stovky šarlatově zbarvených květů této rostliny obsypou každé jaro suchá křoviska, rostoucí na vyprahlejším západním pobřeží. Na Dominice se vyskytuje více než 160 druhů ptactva, mezi nimiž kraluje největší z papoušků, nazývaný „Sisserou“, dorůstající délky až 50 cm.

Zajímavá místa

Roseau

Přestože toto hlavní město patří v oblasti Karibiku k těm chudším, rozhodně ne k těm nevzhledným. Město je z vnitrozemí chráněno zelenými horami a centrum má příjemnou atmosféru udržovaného města -  majitelé obchůdků myjí denně chodníky a ulice jsou lemovány starobylými kamennými a dřevěnými budovami. Mořské nábřeží bylo zcela přestavěno po několikerém útoku hurikánu David a pyšní se nyní zbrusu novým přístavem pro výletní lodi a promenádou. Na tržišti, které v minulosti smutně proslulo jako místo, kde se konal trh s otroky, dnes můžete denně koupit čerstvé ovoce, zeleninu, květiny či ryby. K nejzajímavějším budovám a místům patří kamenná katolická katedrála, anglikánský kostel, botanická zahrada a veřejná knihovna, založená v roce 1905.

Cabrits National Park 

Národní park ležící na kouzelném poloostrově na severním výběžku ostrova. Z pevnosti Fort Shirley, která bývala v 18. století sídlem britské posádky, čítající 800 vojáků, se otvírá nádherný výhled na zátoku Prince Rupert Bay na severozápadním pobřeží ostrova. K národnímu parku patří i pobřežní korálové útesy a nachází se v něm i nejrozsáhlejší ostrovní bažina.

Carib Territory

Území o 1500 ha, rozkládající se ve středu východního pobřeží ostrova, je domovem většiny ze tří tisíc karibských indiánů, žijících na Dominice. Krajina v Territory má spíše venkovský ráz, podél cest rostou banánovníky, chlebovníky a divoké heliconie. Nejdůležitější osadou je Salybia a největší atrakcí jedinečný přírodní úkaz - L´Escalier Tête Chien – láva navrstvená do tvaru schodů, působící dojmem, že vystupuje přímo z oceánu. Tyto „schody“ se staly součástí mnoha karibských indiánských legend.

Layou River Area

Největší řeka ostrova, Layou, ústí do moře na západě poblíž střediska St. Joseph. Řeka protéká poklidnou venkovskou krajinou s kokosovníky a banánovníky podél obou břehů. V měsících, kdy není příliš prudká, je oblíbeným místem ke koupání ve sladké vodě. St Joseph, poklidná rybářská vesnička, se zvedá do mírného svahu z malé černé písčité pláže. Nejhezčí pláž této oblasti – Mero – je odtud jen malý kousek na sever.

Portsmouth

Druhé největší město na ostrově leží na severozápadě na břehu zátoky Prince Rupert Bay.

La Morne Trois Pitons National Park

Národní park v jižní části ostrova leží na území 6880 hektarů a najdete tu nejdivočejší a nejzajímavější přírodu na ostrově s velkými kontrasty. Je to hornatá vulkanická oblast jak s deštným lesem i hustou džunglí, tak i s malým jezírkem Esmerald Pool v zeleni u paty krásného vodopádu nebo horkým bublajícím jezerem s vařící se vodou Boiling Lake.

Scotts Head

Malá rybářská vesnička s pouhými osmi sty obyvateli na jihozápadním výběžku ostrova.

Praktické rady

Celní a devizové předpisy

Čeští občané mohou pobývat na Dominice bez víz až po dobu 21 dnů. Ke vstupu je požadován pas s platností nejméně 6 měsíců, zpáteční letenka (resp. lodní lístek)

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

Návštěvníci teritoria si platí zdravotní péči a služby, proto se doporučuje, aby zahraniční cestovatelé byli vybaveni mezinárodním lékařským pojištěním.
Očkování: očkování proti žluté zimnici je povinné pro všechny osoby starší 1 roku, které přijíždějí z infikovaných oblastí. Registr zemí, kde existuje riziko nákazy je uveden v databázi WHO (World Health Organisation) Česká republika na tomto seznamu není uvedena, tudíž občané ČR přijíždějící přímo z ČR nemusí být očkováni. Pokud však cestují na Dominiku z rizikových oblastí (dle WHO jsou to Bolívie, Brazílie, Ekvádor, Kolumbie, Peru) je nezbytné se nechat při cestě na Dominiku očkovat.
Ve venkovských oblastech je riziko nákazy tyfem a obrnou.

Platby kartou

Ve většině hotelů, lepších restaurací, půjčoven aut a obchodů s potápěčskými potřebami se přijímají i kreditní karty VISA, AMERICAN EXPRESS a MasterCard.

Řízení vozidel

Řidičům musí být minimálně 25 a maximálně 65 let a musí vlastnit řidičské oprávnění nejméně dva roky. Na celnici po vstupu na ostrov je nutné zakoupit si místní řidičský průkaz. Značení cest je poměrně slušné a jezdí se vlevo. Pokud se vám řídit nechce, k dispozici jsou taxíky, a pro ty, kteří chtějí cestovat levněji a mají dobrodružnější povahu, zde jezdí i autobusy, především na západním pobřeží mezi hlavním městem Roseau a Scotts Head na jihu a Portsmouth na severu ostrova. Ve večerních hodinách a v neděli téměř nejezdí.

Potápění

Nejlepší potápěčská lokalita je oblast zátoky  Sufrière  Bay poblíž jihozápadního pobřeží, kde mezi podmořskými zdmi a jeskyněmi proplouvají rejnoci, barakudy a různě zbarvené rybky a kde se vyskytuje nepřeberné množství pestrobarevných hub a korálů. Také na severu ostrova se najde několik výborných míst k potápění, například Castaways Reef, Grande Svane, Rodney´s Rock a Toucari Bay, pro začátečníky je vhodná oblast kolem Champagne. Zvláštností je horký podmořský pramen u Pointe Guignard.  Moře v okolí ostrova má poměrně velkou hloubku, a to umožňuje pozorování velryb a delfínů – nejvhodnějším obdobím je časový úsek od října do března. Lze spatřit i orku, nebo velryby či trpasličí velryby. 


Ing. Martin Štikar

Ing. Martin ŠtikarKapitán

mob.: +420 602 209 582
email: lod@copernic.cz

Mgr. Magda Kyjovská

Ing. Magda KyjovskáPrvní důstojník a lodní kuchař

mob.: +420 739 954 234
email: lod@copernic.cz

Ing. Marek Glevaňák

Ing. Marek GlevaňákKapitán

mob.: +421 902 239 226
email: lod@copernic.cz

Ing.Pavel Čech

Ing. Pavel ČechObjednávky a informace

mob.: +420 602 714 589
email: objednavky@copernic.cz


SMS GROUP s.r.o., Hradčanské náměstí 12, 118 00 PRAHA 1, Czech republic
IČ 26815028, C153740 vedená u Městského soudu v Praze, +420 602 714 589, e-mail: info@copernic.cz