GUADELOUPE (min.14 dnů)

GUADELOUPE (min.14 dnů)

Ostrov Guadeloupe je centrem karibské kreolské kultury, ovlivněné jak kouzlem Francie, tak africkým vlivem. Turisté z celého světa sem jezdí kvůli neopakovatelnému spojení moderních měst, klidných vesniček, deštných lesů a výjimečně krásných pláží. Pobřeží je nazýváno Normandií tropů a nacházejí se zde sněhobílé pláže.

Ostrov Guadeloupe

Oficiální název: Zámořský departement Guadeloupe a dependence
Rozloha: 1780 km2
Hlavní město: Basse-Terre
Počet obyvatel: 440 000
Oficiální jazyk: francouzština, kreolština
Měna: Euro

Historie

Francie formálně zabrala Guadeloupe (pojmenovaný po Panně Marii Guadeloupské ve Španělsku roku 1493) roku 1635, kdy se stal její kolonií. Do roku 1775 byl s výjimkou krátkých období britské a švédské okupace spravován v rámci Francouzských Malých Antil. Už v roce 1797 se stal francouzským departementem, v roce 1946 zámořským departementem a v roce 2003 i zámořským krajem. Do roku 2007 z něj byly spravovány dnešní francouzská zámořská společenství Saint-Martin a Saint-Barthélemy.

Podnebí

Guadeloupe má tropické klima, ale velká horka jsou po většinu roku příjemně redukována pasáty. Průměrná teplota vzduchu se pohybuje v rozmezí 22 a 30ºC po celý rok, moře má téměř po celý rok teplotu kolem 27ºC.  Měsíce leden až duben jsou suché, deště lze očekávat převážně od července do listopadu, krátké přeháňky mohou přijít kdykoliv, ale prudké přeháňky rychle vystřídá slunce.

Přírodní podmínky 

Guadeloupe je, spolu s Antiguou a Barbudou, Sv. Kryštofem a Nevisem a několika dalšími ostrovy součástí souostroví Malé Antily ležícího 600 km severně od Jižní Ameriky. Nejvyšší horou je Soufriére měřící 1 467 metrů. Ostrov Guadeloupe tvoří vlastně dva ostrovy spojené úzkou šíjí: Basse Terre (848 km²) a Grande Terre (588 km²), kdysi nazývané Kariby společným jménem Karukera.

Procházka po ostrově

Popis ostrova

Vápencová a východní část ostrova je menší (560 km²) je klimatem sušší než druhá část. Povrch Grand Terre je jen mírnĕ zvlnĕný, podstatnou část pokrývají pole cukrové třtiny, která je zpracovávána jako cukrový sirup, cukr, nebo po úpravĕ destilací k výrobě bílého rumu. Spodní pobreží Grande Terre je oblíbeno především jako turistické letovisko (města Gosier, Sainte Anne, Saint Francois). Nejvýchodnější bod ostrova Point des Chateaux je jedním z nejdivočejších míst, kde vítr naráží mořskou vodu na skálu, tato část je tak úzká, že uvidíte obĕ pobřeží, zároveň se však můžete zastavit na některé z blízkých pláží chránĕných před vlnami korálovým útesem, a to jak na Anse a la Gourde, Anse a la Kahouanne. Z tohoto výbĕžku vidíte právě i okolní ostrovy.

Při stoupání na sever, míjíte východní pobřeží, posléze se dostanete k dalšímu výběžku, tzv. Point de Grand Vigie, z nĕjž je krásný panoramický výhled na ostrovy v severní části Karibiku. Oblast Port Louis a Petit Canal je jednak druhým místem s nejpočetnější indickou populací (po Saint Francois), zároveň v obou tĕchto malých městečkách najdete malebné rybářké přístavy. Na cestĕ mezi La Moule a Morne a l’eau je potom položena Destilerie Damoiseau, s jedním z mála zcela zrekonstruovaných mlýnů sloužících k drcení cukrové třtiny, navštívit zde můžete nejen tuto výrobnu, ale i samotnou destilerii, svůj zážitek poté završíte degustací punčů s různými ovocnými či kořeněnými příchutĕmi. Překonáte-li most Gabarre přes “Slanou řeku”, který oddĕluje obĕ křídla, dostanete se do vlhčejší, ale také přírodně bohatší a variabilnĕjší části Basse Terre (950 km²).

Značné části ve vnitrozemí Basse Terre dominuje přírodní národní park (17 300 ha), přičemž nejvyšším bodem tohoto parku je 1.467 m vysoký vulkán zvaný La Soufriere. K vulkánu vede značená cesta, trvající okolo 2 hodin tam a zpět a této cesty se nemusí nikdo obávat, neboť její obtížnost je označena jako začátečnická. Národní park dále skrývá značné množství řek a vodopádů, které dávají zapravdu označení ostrova jako ”Karukera” ostrov krásných vod. Mezi nejkrásnější a nejvyšší je třeba zařadit vodopády Chutes du Carbet. Řeka, která se jmenuje Grande Carbet a která pramení poblíž La Soufriere, před svým návratem do moře 3 krát překonává skalní pád. Vodopády Les Chutes du Carbet jsou skutečně tři a zahrnují jednak poměrně snadno přístupný tzv. druhý vodopád, který dosahuje výše 110 m a v jeho blízkosti se nachazí jeden z termálních pramenů na Guadeloupu, první jeho výši potom ještě převyšuje o 15 m (125 m) a poslední je skutečně jen malou kaskádou o výši 20 m. Na Route de la Traversee Vás čeká vedle dalších vodopádů také nĕkolik naučných tras, které Vám při příjemné procházce pralesem pomohou rozeznat tropickou vegetaci a kde se Vám možná podaří narazit na symbol NP – medvídka mývala. Na jižním výběžku tohoto křídla, a to konkrétně v části Trois Rivieres, se zase můžete poučit o prvních obyvatelích ostrova, indiánech pocházejících ze severní části Jižní Ameriky a v zahradě plné tropických květin a ovocných stromů ci kakaovniků a kávovniků obdivovat petroglyfy, kterými původní obyvatelé zachycovali součásti svého každodenního života. Toto místo je rovněž jedním z nejsnazších východisek na příslušející část souostroví Les Saintes.

Díky indické populaci přítomné na ostrově můžete rovněž zahlédnout ne příliš typickou stavbu pro Karibské ostrovy a to hinduistický klášter v oblasti Capesterre Belle Eau, pokud naopak budete stoupat po západním pobřeží směrem na sever, můžete se v blízkosti města Vieux Habitantes poučit o výrobě kávy, a to přímo na fungujících plantážích, které jsou však často národními kulturními památkami díky historickým stavbám a strojům, jímž jako materiálu dominuje většinou dřevo a které jsou dodnes funkční. Nezapomenutelný zážitek Vám přinese výlet do laguny Grand-Cul-de-Sac-Marin, tj. přírodní rezervace vytvořené v roce 1987 (spravované Národním parkem od roku 1990), která spojuje pobřežní porost mangrovu a bohatý podmořský život korálového útesu dlouheho 25 km a ochraňující tak lagunu od prudkých vln, takže povrch moře zde spíše připomíná trochu čilejší jezero. Korálový útes číta padesátku druhů korálů a moře je v celé laguně často tak mělké, že přímo z paluby lodě pozorujete mořské hvězdice, mušle lambis, mořské ježky či četné rybky.

Kdy na Guadeloupe ?

Každá sezóna skrývá své kouzlo, které po dobu svého pobytu na Guadeloupu objevíte a každé období stojí za návštĕvu tohoto souostroví. V lednu a únoru se ostrov proměňuje ve vír barev a hudby a to díky karnevalu, který se odehrává právĕ v této době. Od února do počátku dubna zase můžete při pobřeží ostrova spatřit velryby a vorvaně, neboť Guadeloupe leží na migrační cestě těchto obřích savců, při jejich přesunu mezi studeným oceánem – zdrojem planktonu a místy, která slouží k reprodukci. Květen, ve kterém rozkvétají nádherně ostře červené či oranžové květy stromu zvaného flamboayant, které lemují silnice a které naprosto promění barvy ostrova. Červen a červenec, kdy je na ostrovĕ nejklidnější moře. Září, které je zase proslulé nejkrásnějšími západy slunce. Říjen, ve kterém sice může na ostrov přijít cyklon, ale který skýtá časté proměny počasí a tedy neskutečné množství duhy. Od listopadu se potom celý ostrov připravuje na Vánoce a všichni vyzdobí své domy a tropické stromy pestrobarevnou výzdobou. Mezitím probíhají různé rybářské či sportovní soutěže, střídají se sezóny sklizně ovoce a zeleniny, vůně podle období květu těch kterých rostlin, barvy moře, jen obyvatelé jsou stále stejně usměvaví a přátelští.

Zajímavá místa

Pointe-à-Pitre

Největší město ostrova působí dojmem moderního obchodního centra, ale jeho atmosféra je okořeněná koloniální architekturou a karibským vlivem. Město má původ už roku 1654, kdy se veškerý ruch soustředil na rybím trhu u přístavu, kde se nachází podél vnitřního přístavu La Darse i dnes pulzující tržnice, kde ženy v pestrých turbanech prodávají zde vypěstované ovoce, zeleninu, květiny, koření a  místní řemeslné výrobky a rybáři prodávají čerstvě ulovené ryby přímo z člunů. Nejlépe lze vnímat zdejší atmosféru a vůni při posezení v jedné z pouličních kaváren pod vzrostlými palmami na náměstí Place de la Victoire. Milovníci historie by neměli vynechat návštěvu jednoho z místních muzeí.

Saint-François

Původně rybářská osada se stala druhým největším turistickým resortem na Guadeloupe. Město leží na východě Grand-Terre a zatímco jeho západní část si zachovala provinční charakter, východní část se svým charakterem zcela přizpůsobila rozvinutému cestovnímu ruchu. Jachtový přístav je lemovaný restauracemi, luxusními hotely, půjčovnami aut a butiky.

Ostrovy Iles-des-Saintes – zejména Terre-de-Haut

Jeden z nejlíbivějších ostrůvků v Karibiku na jih od Guadeloupe se pyšní francouzským naturelem a středomořským vzhledem. Tento malý kousek země nabízí překrásnou krajinu s vulkanickými vrcholky a hlubokými mořskými zátokami, které však mohou být o víkendech nebo ve vrcholné sezóně přeplněné turisty. Většina místních obyvatel žije v  Bourg des Saintes, malebné osadě viditelně normanského typu, jejíž úzké uličky lemují domky s červenými střechami a dvorky s kvetoucím ibiškem. V severní části města je zachovalá pevnost Fort Napoleon z poloviny 19. století, obklopená kaktusovou zahradou, kde můžete zblízka pozorovat leguány.

Marie-Galante

Největší z ostrovů, patřících ke Guadeloupe. Leží od svého velkého souseda 25 km na jih a nabízí svým návštěvníkům kromě nádherné scenérie nepřelidněné pláže a klid. Na ostrově se pěstuje odedávna cukrová třtina a v Distillerie Poisson se vyrábí pod značkou Père Labat nejlepší zdejší rum.

La Désirade

Ostrov, ležící asi 10 km od nejvýchodnější špičky Grand-Terre, je v podstatě nejzaostalejším a také nejméně navštěvovaným ze souostroví. Jeho historii poznamenala dlouholetá izolace, protože po dobu dvou set let byl kolonií pro malomocné (leprosárium bylo zavřené v roce 1950). V nynější době se obyvatelé ostrova zabývají rybolovem, stavbou člunů, zemědělstvím a chovem ovcí. Příroda na ostrově má pouštní charakter, ale pobřeží je lemováno kokosovými palmami a na severním výběžku je kaktusová zahrada. Neobydlená severní strana má skalnatou linii a poněkud nebezpečné otevřené moře, zatímco jižní  se může pochlubit pěknými písečnými plážemi a klidnou vodou.

Sportovní aktivity

Canyoning

Pod doprovodem zkušeného školeného průvodce a instruktora můžete absolvovat canyoingovou exkurzi začátečnické úrovnĕ, a to v překrásných údolích Guadeloupu, resp. jeho části Basse Terre.

Výlet na velryby

Sdružení “Evasion tropicale”, specializované na studie ochrany života vodních želv a velryb zóny Karibiku Vás zaveze na půl dne do oblasti, která je migrační zónou velryb. Sdružení spolupracuje s rybáři a po celou dobu projíždky je s nimi v radiovém spojení.(doba migrace je od února do začátku dubna).

Další sportovní aktivity

Vyjíždky na koni, za doprovodu zkušeného instruktora do oblasti Sainte Rose.

Projížďka na čtyřkolkách (quad), jet sky (vodní skútr), vodní lyže, procházka po visutých mostech v korunách stromů, výlov des ouassous (sladkovodních korýšů) atd.

Sportovní možnosti na Guadeloupe jsou nepřeberné. Tento ostrov byl jedním z prvních v Karibiku, kde vypukla surfařská horečka. Od října do května se surfuje v La Moule, Port-Louis a Anse Bertrand, od června do srpna v Saint-Anne, Saint Francois a Petit-Havre. Pigeon Island platí jako jedno z 10 nejlepších míst na světě pro potápění. Na ostrově je i 18tijamkové golfové hřiště, 41 tenisových hřišť, lze se věnovat veslování a rybaření.

Vzhledem k velkému množství kvalitních pláží různých typů patří k hlavní dovolenkové činnosti na ostrově koupání, slunění a odpočinek. Rušnější pláže s bílým pískem najdete v přímořských letoviscích Gosier, Saint-Anne a Saint-François, opuštěné idylické pláže s bílým korálovým pískem pak na severovýchodě v Anse à la Gourde nebo v Anse Tarare. Zatímco na východním pobřeží Grand-Terre se spíše surfuje, západní pláže se hodí k plavání a koupání. Na Basse-Terre jsou nejnavštěvovanější a nejhezčí pláže na severní špici – Grande Anse se zlatým pískem nebo Plage de Tillet.

Praktické rady

Režim vstupu

Při cestě na Guadeloupe nepotřebujete vízum, jelikož se jedná o zámořský departement Francie, budete se nacházet v Evropské unii

Nákupy, suvenýry

Na nákupy se můžete vydat do takřka každého většího města. Samozřejmě v největších městech, především v Pointe-á-Pitre budete mít největší možnosti. Pokud si odtud budete chtít odvézt nějaký suvenýr, určitě by to měl být některý z místních výrobků ze dřeva, panenky, sošky nebo talismany. Také si můžete přivést zdejší rum. Oblíbené je i koření a káva. Speciálním suvenýrem je legendární afrodiziakální kůra zdejšího stromu, která se většinou prodává naložená v rumu. Jmenuje se bois bandé a místní věří v její zázračné účinky. Na ostrově najdete jak menší lokální obchůdky, tak i velmi populární a živé trhy. Otevřeno ale mají všude stejně. Většinou je otevřeno od 9 do 13 a od 15 do 18 hodin ve všední den a od 9 do 13 hodin v sobotu. Banky a úřady otevírají i zavírají dříve, zpravidla v 8 a v 16. V neděli má většina obchodů zavřeno. Také banky mají zavřeno vždy odpoledne před státním svátkem.

Elektrické napětí:
220V, 50 Hz, standardní evropské zásuvky

Rizika:

nebezpečí cyklonů a bouří nejvíce v září

Zdravotní péče

Zdravotní péče na ostrově je na dobré úrovni. S běžným ošetřením nebudete mít sebemenší problémy. Každé obyčejné zranění vám ošetří na klinice nebo u praktického lékaře, kterého najdete ve všech větších městech. Ošetření je bezplatné, pokud jste pojištěni. Pokud ne, musíte si i běžné ošetření platit a občas můžete být překvapeni vysokou cenou. Připravte se na to, že pokud budete cestovat bez zdravotního pojištění, zaplatíte mnohonásobně více, než za obdobné ošetření v ČR. Proto doporučujeme uzavřít před cestou zdravotní pojištění. Při jakýchkoliv zdravotních problémech volejte pohotovost

Doprava po ostrově

Hlavní ostrovy mají kvalitní silnice a jsou dobře propojeny trajekty. Nejlépe ostrov poznáte, pokud si ho projedete autem – půjčovny jsou na každém rohu.
Taxislužby jsou na ostrově poměrně dost rozšířené, ale taky nepříliš levné.
Cestování autobusem je na ostrově také velmi oblíbené. V podstatě můžete autobusy procestovat celý ostrov. Autobusy jsou v dobrém stavu, ale bývají plné. Rozhodně se ale nebojte, místní jsou přátelští a budete pro ně příjemné zpestření. Cesta vás vyjde levněji než taxík. Platí se přímo řidiči nebo jeho asistentovi. Na autobusu je přesně napsáno, kam jede a kde zastavuje. Zastávky jsou označeny modrým nápisem a obrázkem autobusu. Někdy je ale potřeba na něj zamávat, jinak nezastaví.


Půjčovny aut

Jako na jiných ostrovech v Karibiku i zde na Guadeloupe nejlépe poznáte místní prostředí a přírodu, když si pronajmete auto, které vám bude po dobu pobytu k dispozici. Na ostrově jsou zastoupeny všechny významné zahraniční společnosti, ale skutečně vybírat si můžete pouze na letišti, protože v hotelích, kde si půjčuje auto většina turistů, mají obvykle zastoupení pouze 1 – 2 půjčovny. V žádném případě neprohloupíte, když si vezmete auto od některé z místních zavedených společností (Jumbo Car, JFC, Europcar), které jsou levnější než např. Hertz nebo National. Pozor na nelegální nebo pololegální půjčovny, které nabízejí sice nejlepší ceny pronájmu, riziko spojené s případnými problémy v případě nehody nebo poruchy je však značné. Provoz na silnicích s výjimkou Point-à-Pietre není příliš hustý, jezdí se vpravo a značení je přehledné.

Strava

Guadeloupská kuchyně je především založena na potravinách na ostrově dostupných. Ve zdejším jídelníčku proto najdete hlavně mořské plody, ryby , raky, chobotnice a jiné, dále pak kozí a drůbeží maso, rýži, fazole a mnoho rozmanitého ovoce. Všechny tyto suroviny jsou vesměs zpracovávány tradičním kreolským způsobem, který se po desetiletí příliš nemění. V poslední době sem s turismem začínají pronikat i další světové speciality. Samozřejmě nejvíce tu najdete vlivy francouské kuchyně, ale můžete si tu zajít i do pravé čínské nebo italské restaurace. Co se týče denního jídelníčku, začínají místní obyvatelé den s kávou a džusem, sendvičem a čerstvým pečivem. Ovoce se tu jí po celý den. K obědu nebo večeři si dávají některou z klasických kreolských pochoutek, jako např. accras (tresčí kousky), crabes farci ( kořeněný krab) nebo colombo cabri (kozí maso na kari). K pití vám bez problémů poslouží voda z vodovodu. V restauraci dostanete nejspíš balenou vodu. Rozhodně ale musíte ochutnat některý z rumů, které jsou připravovány ve zdejších destileriích. Jsou velmi chutné a silné a často mají ovocné příchutě. Také se z nich míchají ovocné koktejly.

Důležitá telefonní čísla:

Ambulance –18
Hasiči – 18
Policie – 17


Ing. Martin Štikar

Ing. Martin ŠtikarKapitán

mob.: +420 602 209 582
email: lod@copernic.cz

Mgr. Magda Kyjovská

Ing. Magda KyjovskáPrvní důstojník a lodní kuchař

mob.: +420 739 954 234
email: lod@copernic.cz

Ing. Marek Glevaňák

Ing. Marek GlevaňákKapitán

mob.: +421 902 239 226
email: lod@copernic.cz

Ing.Pavel Čech

Ing. Pavel ČechObjednávky a informace

mob.: +420 602 714 589
email: objednavky@copernic.cz


SMS GROUP s.r.o., Hradčanské náměstí 12, 118 00 PRAHA 1, Czech republic
IČ 26815028, C153740 vedená u Městského soudu v Praze, +420 602 714 589, e-mail: info@copernic.cz