SVATÁ LUCIE (min.7 dnů)

SVATÁ LUCIE (min.7 dnů)

Ostrov je vulkanického původu. Podnebí je vlhké a horké. Celý ostrov je pokrytý úrodnou sopečnou půdou. Deštný prales byl na ostrově z velké části vymýcen. Ostrov St. Lucia má tvar slzy o délce 44 km a šířce 23 km. Hlavní město ostrova Castries je obchodním centrem a především živým přístavem.

Oficiální název: Svatá Lucie


Hlavní město: Castries
Rozloha: 616 km2
Oficiální jazyk: angličtina, rozšířena i francouzská patois
Měna: východokaribský dolar ECS Běžně lze platit i americkými dolary, avšak bankovky 100,- USD nejsou obchodníky přijímány.

Historie

Prvními obyvateli ostrova byli Arawakové, kteří přišli ze Severní Ameriky v rozmezí let 200 - 400. Awarakové byli postupně v rozmezí let 800 - 1000 vytlačeni Karibi. Prvními Evropany, kteří stanuli na pobřeží ostrova okolo roku 1500, byli Španělé. První kolonie zde vznikla v roce 1660 a patřila Francii. Původní Karibové byli vyhubeni nemocemi, které sem osadníci zavlekli. Ostrov změnil čtrnáckrát svého vlastníka. Definitivně roku 1814 připadl Velké Británii. Ostrov získal autonomii roku 1967 a úplnou nezávislost v roce 1979. Obyvatelé jsou černoši, potomci otroků z Afriky (tvoří skoro 90 % populace), a žije zde menšina Indů (2,5%). Hlavou státu je britská královna, která je zastupována generálním guvernérem. Svatá Lucie je členem Commnwelthu.

Přírodní podmínky

Ostrov je vulkanického původu. Podnebí je vlhké a horké. Celý ostrov je pokrytý úrodnou sopečnou půdou. Deštný prales byl na ostrově z velké části vymýcen. Ostrov St. Lucia má tvar slzy o délce 44 km a šířce 23 km. Vnitrozemí je hornaté, s nejvyšším vrcholkem Mt Gimie (950m) na jihozápadě, z hor padají hluboká údolí, v nichž rostou banánovníky a kokosové palmy. Geologicky nejzajímavější oblastí je oblast Soufrière na západním pobřeží – dva kónické vulkanické vrcholy Petit Piton a Gros Piton, dosahující kolem 760 m, a mezi nimi horké bublající sírové prameny Sulphur Springs. Co se týká vegetace na ostrově, sušší oblasti, kde rostou pouze kaktusy a ibišky, se tu střídají s džunglemi s divokými orchidejemi, liánami a dalším bujným exotickým rostlinstvem. Již pouhých 10% povrchu je nyní pokryto zbytkem deštného lesa, který je chráněnou přírodní rezervací, zdejší chloubou jsou vzrostlé gumovníky.

Počasí

Měsíc

I.

II.

III.

IV.

V.

VI.

VII.

VIII.

IX.

X.

XI.

XII.

Průměrná teplota vzduchu: den °C

28

28

29

30

31

31

31

31

31

31

29

28

Průměrná teplota vody °C

26

26

27

28

28

29

29

29

29

29

28

28

Zajímavá místa Sv. Lucie

Hlavní město ostrova Castries je obchodním centrem a především živým přístavem. Nejčilejší ruch se odehrává právě u přístavu v ulicích Jeremie a Peyniers, kde je spousta stánků s místními řemeslnými výrobky. Město bylo založeno v 18. století, ale postupně třikrát zpustošeno a většina historických objektů byla zničena, zachovalo se pouze tiché náměstí Dereka Walcotta s dřevěnými domy z 19. století a katedrálou Immaculate Conception, proti níž se nachází 400 let starý strom. 

Rodney Bay

V této rozlehlé chráněné zátoce leží resort Reduit Beach a malá rybářská vesnička Gros Islet. V Rodney Bay Marina je největší jachetní přístav na ostrově.

Pigeon Island National Park

Původně ostrůvek, kde si první francouzský obyvatel ostrova, Jambe de Bois, vytvořil v roce 1550 základnu, odkud podnikal výpady na projíždějící španělské lodě. V roce 1970 byl ostrov propojen s pevninou písčitou cestou, přeměněn tak na poloostrov a vznikl zde národní park, krásné místo s pozůstatky pevnosti Fort Rodney a s tichou nádhernou pláží.

Soufrière

Městečko bylo založeno Francouzi v roce 1746 a pojmenováno podle nedalekých sírových pramenů. V centru města je zajímavý kamenný katolický kostel a na trhu Soufrière Market se dají koupit pletené košíky, slaměné klobouky a koření. Za návštěvu stojí krásná a dobře udržovaná botanická zahrada Diamond Waterfalls Botanical Garden nedaleko městečka Soufriere a samozřejmě návštěva vulkánu s možností se vykoupat v sirných pramenech.Skvělým zážitkem pro fyzicky zdatnější je výšlap na Velký Piton (797 m), cesta vede okolo drobných historických památek, přes prales a je zakončena úžasným výhledem do okolí, zejména na sousední Malý Piton (750 m). Oba vrcholy jsou od 2004 zapsány na seznamu přírodních památek UNESCO.

Pro milovníky přírody je skvělým zážitkem jakákoliv naučná stezka pralesem, zejména ty s možností vykoupat se pod vodopádem. V sobotu večer si nenechte ujít Dennery Fish Fiesta - místními rybáři pořádaná akce začíná okolo 20 hodiny večer na pláži před kostelem, nabízí nepřeberné množství zejména rybích specialit, hudbu a zábavu až do brzkých ranních hodin.

Marigot Bay

Půvabná chráněná zátoka na severozápadě ostrova s malou pláží s palmami je zezadu chráněná zelenou kopcovitou krajinou. Nachází se zde kotviště pro jachty.  

Frigate Islands Nature Reserve

Návštěva této přírodní rezervace na východním pobřeží ostrova se vzácnými druhy ptactva je organizována místními cestovními kancelářemi. 

Vieux Fort

Nejjižnější město ostrova zaujme zajímavou kombinací starých dřevěných domů a nové výstavby, je také důležitým přístavem a na východě města se rozkládají nádherné bílé pláže. Ze 730 m vysokého vršku Moule à Chique, vůbec nejjižnějšího bodu ostrova, se otvírá nádherný pohled buď do hornatého vnitrozemí nebo na jih na ostrov St. Vincent.

Praktické rady 

Vstupní formality:

Občané ČR i SR potřebují ke vstupu na Svatou Lucii cestovní pas platný ještě minimálně 6 měsíců po ukončení cesty.

Očkování a lékař:

Žádné očkování se nevyžaduje, doporučujeme pouze přibalit do cestovního zavazadla léky, které běžně užíváte při zvýšené teplotě, bolestech hlavy, potížích se zažíváním. Nedoporučujeme koupání ve sladké vodě vzhledem k možnému výskytu bilharzie (schistosomiasis).

Nápoje a strava:

Vesnické restaurace dávají přednost nabídce karibských a kreolských jídel s převažujícími čerstvými plody moře. Voda z vodovodních kohoutků je chemicky upravená a nezávadná. Místní pivo Piton je světlý ležák výborný k osvěžení.

Elektrické napětí:

Na ostrově se používá 220 V/50 Hz.

Sportovní aktivity:

Nejrozšířenějšími sporty provozovanými na Sv. Lucii jsou potápění, šnorchlování, pěší turistika, vyjížďky na koních, tenis, squash a winsurfing. Jihovýchodní pobřeží skrývá spoustu jeskyní a mořských zátok, jsou však dostupné pouze člunem. Windsurfing se dá provozovat buď na jižním výběžku u Vieux Fort nebo na severovýchodním pobřeží u Cas-en-Bas. Potápěči najdou nejlepší místa na západní straně ostrova a u Anse Chastanet je v moři množství barevných korálů, mořských hub a korálových rybek a dá se tu i šnorchlovat V hornatém vnitrozemí jsou tři vyznačené trasy pro pěší turistiku.

Golf:

Na severním výběžku ostrova je 18-ti jamkové golfové hřiště.

Pronájem automobilu:

Je nutné mít Mezinárodní řidičský průkaz nebo si na místě k běžnému řidičskému oprávnění zakoupit za cca 30 USD povolení k řízení, jehož platnost je 3 měsíce. Na ostrově se jezdí vlevo, stav a kvalita silnic je velmi kolísavá. Lze využít i veřejných minibusů, ale ty nejezdí večer a o víkendech velice sporadicky.


Ing. Martin Štikar

Ing. Martin ŠtikarKapitán

mob.: +420 602 209 582
email: lod@copernic.cz

Mgr. Magda Kyjovská

Ing. Magda KyjovskáPrvní důstojník a lodní kuchař

mob.: +420 739 954 234
email: lod@copernic.cz

Ing. Marek Glevaňák

Ing. Marek GlevaňákKapitán

mob.: +421 902 239 226
email: lod@copernic.cz

Ing.Pavel Čech

Ing. Pavel ČechObjednávky a informace

mob.: +420 602 714 589
email: objednavky@copernic.cz


SMS GROUP s.r.o., Hradčanské náměstí 12, 118 00 PRAHA 1, Czech republic
IČ 26815028, C153740 vedená u Městského soudu v Praze, +420 602 714 589, e-mail: info@copernic.cz