SVATÝ VINCENC A GRENADINY (min.12 dnů)

SVATÝ VINCENC A GRENADINY (min.12 dnů)

Svatý Vincenc leží v ose mezi ostrovem Svatá Lucie a souostrovím Grenadiny a je součástí státu Svatý Vincenc . Původní obyvatelé ostrov nazývali Hairoun, což v překladu znamená požehnaná zem. Naproti tomu Grenadiny, jež tvoří asi třicet ostrůvků, z nichž je pouhých dvanáct obydlených, jsou jedním z nejpopulárnějších turistických cílů při výletních plavbách po Karibiku

Svatý Vincenc 

Rozloha: 390 km2
Hlavní město: Kingstown
Počet obyvatel: 109 022 (odhad 2005), cca ¼ obyvatelstva žije v hlavním městě Kingstown a jeho okolí, 8 % žije na Grenadinách
Oficiální jazyk: angličtina, dále často užívaná francouzština a španělština
Měna: východokaribský dolar (ECS)

Historie

Svatý Vincenc je vulkanický ostrov v Karibiku. Leží v ose mezi ostrovem Svatá Lucie a souostrovím Grenadiny a je součástí státu Svatý Vincenc a Grenadiny. Objevil ho Kryštof Kolumbus roku 1497. Téměř až do konce 18 století o ostrov vedly spory Francie a Británie. V roce 1783 připadl Britům a v roce 1979 získal Ostrovní stát Svatý Vincent a Grenadiny nezávislost. původní obyvatelé ostrov nazývali Hairoun, což v překladu znamená požehnaná zem.Karibové

Podnebí

Klima je tropické, ostrov má stálé počasí s průměrnou teplotou kolem 27 °C. Nejsušší období je od ledna do března, krátké dešťové přeháňky padají především v horách od června do prosince, teplo je však stále. V období od června do listopadu je riziko výskytu hurikánů.

Přírodní poměry

Zelený a svěží ostrov, kde se střídají hluboká údolí s horami, není tím pravým turistickým plážovým rájem se stovkami hotelů a leckdo z návštěvníků může být i zklamán, ale většina jeho drsnou krásu a neporušenou přírodu ocení. Nejvyšší horou ostrova je stratovulkán Soufrière, 1234 m (4048 ft). K velkým erupcím došlo v letech 1812 a 1902. Erupce roku 1902 zabila 1680 lidí. K dalším erupcím došlo v letech 1971 a 1979. Zajímavým místem ke kotvení u ostrova je zátoka Wallilabou. Zde se točil film „Piráti z Karibiku“. Filmaři zde zanechali kulisy a některé rekvizity, jako například rakve pro padlé v lítých pirátských bitvách. Příjemné je posezení v místní restauraci s vyhlídkou na moře a kotvící jachty.

Grenadiny

Naproti tomu Grenadiny, jež tvoří asi třicet ostrůvků, z nichž je pouhých dvanáct obydlených, jsou jedním z nejpopulárnějších turistických cílů při výletních plavbách po Karibiku. Grenadiny leží jakoby pohozené kameny v průzračném modrém moři mezi ostrovy St. Vincent a Grenada. Obklopují je korálové útesy a jsou přímo ideální pro dovolenou spojenou s potápěním, šnorchlováním a lodními výlety.

Bequia

Ostrov Bequia je největším z Grenadin. Kdysi se tu stavělo hodně lodí, dnes je v centru zájmu spíše turistický ruch. Nádherné pláže a turistické atrakce (mj. Anthneal's Private Petite Museum) naleznete na jihu ostrova v zálivu Přátelství (Friendship Bay), na západním pobřeží leží obchodní centrum Port Elizabeth. Na mapě připomíná ostrov v polovině zakroucenou nudli s vykousanými okraji četných zálivů a žije na něm asi pět tisíc obyvatel afrického a evropského původu.

Osudy kopcovité Bequie se podobají osudům většiny ostatních ostrovů této části Karibiku. Původní Aravaky vystřídali ve 13. století bojovní Karibové, kteří svůj nový domov pojmenovali Becuoya – ostrov mraků. Po objevitelských plavbách Kryštofa Kolumba se zde objevili piráti a otrokáři. Francouzi vznesli na Bequii a ostrov Svatého Vincence nárok roku 1664, ale první bílí plantážníci, pro něž museli černí otroci pěstovat indigo, bavlnu a cukrovou třtinu, se na Bequii objevili až roku 1719. Boje mezi Angličany a Francouzi v Karibiku, které probíhaly v 17. a 18. století, ukončil ve prospěch Velké Británie až výsledek napoleonských válek.

Na Bequii se usadili také velrybáři, využívající blízkosti velrybích tažných tras. Zakladatelem zdejšího velrybářského průmyslu byl William Thomas Wallace jr., který po návratu ze šestiměsíční plavby na jedné z novoanglických velrybářských lodí zřídil v roce 1875 první stanici na zpracování ulovených kytovců na pobřeží zálivu Friendship. Intenzivní lov velryb ve všech mořích přivedl kytovce až na pokraj vyhubení, a mezinárodní dohody proto lov velryb zakázaly. Omezenou výjimku dostala pouze domorodá společenstva, kde je velrybářství provozované tradičním způsobem nedílnou součástí lidových tradic a kultury. Spolu s Eskymáky a aljašskými indiány tak mohou díky více než stoleté tradici lovit i velrybáři z Bequie, kterým Mezinárodní velrybářská nadace přiznala roční kvótu tří velryb.

Tobago Cays

Jako Tobago Cays je označována skupina neobydlených kamenitých ostrovů na jihu Grenadin. Turisty sem přitahuje nejen průzračná voda, ale také nádherné korálové útesy. Vydáte-li se jejich směrem, patrně vám bude branou ostrov Union.

Union

Někdy také nazýván Tahiti z Jižních Antil. Ostrov je přibližně tři míle dlouhý, jednu míli široký a dá se projít pěšky. Ostrov je častým cílem jachtařů. Příjemně se kotví v zálivu u městečka Clifton. Hned u kotviště v Lambi baru se dobře najíte místních specialit a můžete si poslechnout i pro region typickou „Steel drum“ muziku, která je vlastně bubnováním do plechových sudů. Kvalitním suvenýrem z ostrova může být ručně malované triko z malého butiku Castello.

Ostrov Union nabízí návštěvníkům dlouhé písečné pláže. Krajinu zdobí krásné vzrostlé palmy a milovníci potápění a šnorchlování na Unionu najdou nádherné korálové útesy.

Canouan

V samotném srdci Grenadin, v jihovýchodní části Karibiku, leží ostrov Canouan. Dávní obyvatelé Karibové svůj ostrov pojmenovali podle želv. Ty mořské jsou v okolních vodách stále vzácnější, ty suchozemské na tom nejsou o mnoho lépe. Je znám svou bujnou tropickou vegetací v těsné blízkosti bílých prosluněných písečných pláží. Nachází se zde jeden z největších korálových útesů na světě s bohatým podmořským životem.

Praktické rady

Celní a devizové předpisy

Platný cestovní pas, zpáteční letenka či lodní lístek, doklad o zajištění ubytování popř. prokázat se dostatečnými prostředky pro pobyt.

Specifika, bezpečnostní situace

Na ostrovech je běžná drobná pouliční kriminalita. Nedoporučujeme nechávat cenné věci bez dozoru na pláži. Je vhodné vyvarovat se opuštěných pláží po setmění. Upozorňujeme, že Svatý Vincent a Grenadiny má přísnou protidrogovou politiku a za přistižení při vlastnictví či přepravě mohou následovat několikaleté tresty odnětí svobody.             

Doprava

Na Svatém Vincentu a Grenadinách se jezdí vlevo. Cesty jsou velmi úzké s prudkými stoupáními a klesáními. Autobusy a taxi jsou relativně bezpečné. Výše jízdného je regulována vládou. Minibusy jsou obvykle přeplněné a pohybují se velkými rychlostmi. Cesty mimo města v horských oblastech jsou v horším stavu. Doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost řízení v noci, neboť cesty jsou špatně značeny a chybí svodidla. Pro řízení je nutný místní řidičský průkaz, který proti předložení mezinárodního či národního řidičského průkazu vystaví na letišti či na policejní stanici na Bay Street v hlavním městě Kingstownu.

Víza - režim vstupu

Občané ČR potřebují pro vstup na Sv. Vincent a Grenadiny vízum. Vízum lze získat až po příletu do země. Imigrační úředník udělí vízum podle požadované doby pobytu. Poplatek za vystavení příslušného víza musí hradit také osoby mladší 15-ti let.
Cestovatelé ze zemí s možností výskytu žluté zimnice se musí prokázat patřičným očkováním.

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

Zdravotnictví není na vysoké úrovni. Mimo hlavní město může být problém zajistit dostatečné ošetření. Nemocnice i lékaři očekávají okamžitou úhradu za provedené léčebné úkony. V zemi je 6 veřejných nemocnic a jedna privátní nemocnice. Největší nemocnicí je The Milton Cato Memorial Hospital v Kingstownu s 24 hodinovou pohotovostí. V ostatních distriktech jsou praktičtí lékaři a menší státní nemocnice s pohotovostní péčí. V zemi se vyskytuje horečnaté onemocnění dengue přenášené komáry. Doporučujeme použití vhodných repelentů. Pro všechny druhy nouzového volání - 999

Pracovní a prodejní doba:

Vládní služby    po-pá 8:15 a.m. - 4:15 p.m.
Maloobchod      po-pá 8:00 a.m. - 4:00 p.m.
                             so 8:00 a.m. - 4:00 p.m.
Supermarkety  po-čt 8:00 a.m. - 8:00 p.m.
                             pá-so 8:00 a.m. - 9:00 p.m.
                             ne 8:00 a.m. - 1:00 p.m.
Banky                 po-čt 8:00 a.m. - 2:00 p.m.
                             pá 8:00 a.m. - 5:00 p.m.


Ostatní soukromý sektor   po-pá 8:00 a.m. - 4:00 p.m.


Ing. Martin Štikar

Ing. Martin ŠtikarKapitán

mob.: +420 602 209 582
email: lod@copernic.cz

Mgr. Magda Kyjovská

Ing. Magda KyjovskáPrvní důstojník a lodní kuchař

mob.: +420 739 954 234
email: lod@copernic.cz

Ing. Marek Glevaňák

Ing. Marek GlevaňákKapitán

mob.: +421 902 239 226
email: lod@copernic.cz

Ing.Pavel Čech

Ing. Pavel ČechObjednávky a informace

mob.: +420 602 714 589
email: objednavky@copernic.cz


SMS GROUP s.r.o., Hradčanské náměstí 12, 118 00 PRAHA 1, Czech republic
IČ 26815028, C153740 vedená u Městského soudu v Praze, +420 602 714 589, e-mail: info@copernic.cz