BARBADOS (dop.21 dnů)

BARBADOS (dop.21 dnů)

Když letadlo při sestupu nakloní křídla nad pobřežím, přímo nad křišťálově čistou vodou, proti ní září bílý písek pláží, za nimi se tyčí zelené vrcholky hor, všude prosvítají budovy s bílými a růžovými korály, cihlami z červené hlíny a dřevem, vězte že jste na malinkém ostrově s krásnou přírodou, bohatou historií, architekturou spojující eleganci a jednoduchost.

POZOR!

Dlouhá přeplavba proti atlantickým vlnám, vyšší riziko mořské nemoci, časová náročnost minimálně 14 dnů, lépe 21 dnů)

Rozloha: 430 km²
Hlavní město: Bridgetown
Počet obyvatel: 275 000
Oficiální jazyk: angličtina
Měna: barbadoský dolar (BBD)

Historie 

Barbados je nejvýchodnějším ostrovem Karibiku, který vznikl kolizí atlantické a karibské desky současně s vulkanickou činností a později byl formován korály. Geologicky je Barbados jedním celkem, který vznikl postupným sloučením těchto dvou pevninských desek.

Prvními obyvateli byli Arawakové, kteří sem připluli v kánoích až z Venezuely a vybudovali svá obydlí podél pobřeží. Tito lidé byli zemědělci, pěstovali bavlnu, kukuřici, cassavu, buráky a papáju a pro obživu také rybařili, čemuž používali harpuny, sítě a háky.  

V roce 1200 byli Arawakové přemoženi karibskými Indiány. Byli to výborní lučištníci, kteří používali šípy s jedem paralyzujícím jejich oběti.

Portugalci přišli na Barbados na své cestě do Brazílie. Objevitel Pedro a Campos pojmenoval ostrov Los Barbados, což znamená „ti s vousy“ – patrně podle toho, že kořeny fíkovníků, kterých tu vždy bylo spousta, rostou nad zemí a připomínají plnovous. Ostrov převzali do své nadvlády v roce 1492 Španělé, kteří původní obyvatele uvrhli do otroctví. Otroctví spolu s neštovicemi a tuberkulózou znamenali konec a postupné vymření karibských Indiánů. Španělé nakonec ostrov opustili a odešli za vidinou větších karibských ostrovů, takže Barbados zůstal volný pro kohokoli, kdo by jej chtěl kolonizovat.  

První anglická loď připlula na ostrov v roce1625 pod velením kapitána Johna Powella a ostrov byl tudíž převzat pod vládu krále Jamese I. V únoru 1627 potom připlul na ostrov kapitán Henry Powell spolu s 80 osadníky a 10 otroky, aby se na ostrově usadil a po čase tu založili a vyhlásili parlamentní demokracii, která byla v té době třetí ve světě. Postupně se kácely lesy, pro pěstování tabáku a bavlny. Na ostrov byli deportováni rovněž trestanci.

Koncem 17. stol. postihly Barbados přírodní katastrofy, jako např. epidemie sarančat, požár města Bridgetown nebo hurikán. Otroctví bylo zrušeno v roce 1834. Mnoho lidí přijelo na ostrov kvůli klimatu a pozvolnému životnímu tempu, o ostrově se dokonce mluvilo jako o kůře pro nemocné s dýchacími potížemi.

V roce 1961 byla Barbadosu Anglií uznána autonomie, v roce 1966 byla uznána jeho nezávislost.

Přírodní podmínky

Barbados je korálový ostrov, který byl vyzdvižen z oceánu díky sopečné činnosti. Jeho povrch je z větší části plochý, ale je také kopcovitý a skalnatý s rozsáhlým systémem podzemních řek, jeskyní a jezer. Na západním pobřeží se táhnou pláže s bílým pískem, jejichž krásu zdůrazňuje zelenomodrá barva Karibiku. Korálové útesy, lemující hranice ostrova, jsou dokonalým místem ke šnorchlování a potápění. Podél divočejšího, východního, pobřeží se neustále zvedá příboj a vlny Atlantiku se díky silnému větru rozráží o kamenité břehy. Při své návštěvě se přesvědčíte, že Barbados je nejen ostrov překrásných pláží, ale také ve vnitrozemí se zvedajících kopců a horských hřbetů. Na severovýchodě je oblast známá jako Scotland District, kde nejvyšší hora Mt Hillaby dosahuje výšky 340 m. Na ostrově je také mnoho jeskyní a podzemních jezer, které jsou zásobárnou pitné vody ostrova, nejznámější jeskyní je Harrison´s Cave.

Když letadlo při sestupu nakloní křídla nad pobřežím, přímo nad křišťálově čistou vodou, proti ní září bílý písek pláží, za nimi se tyčí zelené vrcholky hor, všude prosvítají budovy s bílými a růžovými korály, cihlami z červené hlíny a dřevem, vězte že jste na malinkém ostrově s krásnou přírodou, bohatou historií, architekturou spojující eleganci a jednoduchost a v neposlední řadě nádherným koupáním.

Barbados je sice nazýván „malou Anglií Karibiku“, ale přestože kamenný anglikánský kostel je v každé farnosti, v sobotu se konají pravidelně dostihy a portréty královny Alžběty visí téměř všude, ráz ostrova je vysloveně karibský a místní obyvatelé („Bajans“ – jak si říkají) se ničím neliší od svých sousedů z okolních ostrovů. Cestovní ruch na Barbadosu je skutečně na prvním místě a turisté ocení spojení pohodlného ubytování, kvalitních služeb, bezprostředního přístupu obyvatel a místního koloritu. Dovolenou zde by si měli vybírat milovníci rušného nočního života, velkých hotelových zařízení a aktivního způsobu trávení dovolené se sportem – není to však destinace pro romantiky, toužící po osamělých plážích daleko od civilizace.

Fauna 

Na ostrově žije mimo jiné 8 druhů netopýrů a 3 druhy ještěrek, vzácně jsou k vidění divocí králíci, žáby a mloci. Dále tu také žije mnoho druhů želv, v některých oblastech si zvykly na přítomnost lidí natolik, že je možné s nimi plavat podél korálových útesů. Na ostrově se vyskytuje přes sto druhů ptáků, většina jsou migrující druhy jako kachny, sokoly, hvozdíci, pěnice a rybáci. Jen asi 20 druhů jsou stálí obyvatelé ostrova, např. holubi, volavky,  rajky, kolibříci či stehlíci. Nejvzácnějším zvířetem, žijícím na Barbadosu, jsou zelené opice. Původně pocházejí ze Senegalu a Gambie a na ostrov se dostaly před více než 350 lety. Dnes jich tu žije 5000-7000 a od těch původních už se samozřejmě vývojem liší, nacházejí se v oblastech, kde je nejvíce původní vegetace a lesů, tj. ve farnostech St. John, St. Joseph, St. Andrew a St. Thomas.


Podnebí 

Na Barbadosu panuje tropické klima, které mírní a zpříjemňují větry neustále vanoucí ze severovýchodu. Počasí je převážně slunečné a jasné, dny jsou horké a noci jen o něco málo chladnější. V lednu se teplota pohybuje mezi 21 až 28˚C, v červenci mezi 23 až 30˚C. Od února do května trvá nejsušší období a příliv turistů vrcholí. Od června do října - nejvlhčím měsícem je červenec - je období dešťů a objevují se tropické lijáky. Déšť přichází obvykle v rychlých přeháňkách, voda se však velmi rychle vsákne a ztratí v podzemních jezerech, proto je brzy po dešti opět sucho.

Měsíc

Prům. počet hodin slunečna

Teplota

Prům. srážky (mm)

Max

Min

Leden

9

21

31

Únor

9

21

31

Březen

9

21

32

Duben

9

22

32

Květen

9

23

33

Červen

8

23

32

Červenec

9

23

32

Srpen

9

23

35

Září

8

23

33

Říjen

8

23

33

Listopad

8

23

32

Prosinec

8

22

31

Architektura 

Zvláštní kapitolou je architektura, propojení starého a nového, jednoduchosti a elegance, stále přetrvávajících tradic a historie. Tvoří ji jakobitské a georgiánské budovy, viktoriánská sídla, dřevěné chatrče, moderní hotelové komplexy s veškerým komfortem či gotické kostely. Pro nezlomný britský konzervatizmus neproniklo do architektury více španělských a indiánských prvků, jako je tomu na jiných ostrovech, díky prosperitě obchodu s cukrem vyrůstala přepychová plantážnická sídla vybavená mahagonovým nábytkem. Charakteristickým prvkem místní architektury je používání korálového vápence, který se láme ze skalních útesů a byl používán především při stavbě státních budov. Díky vlivu afrických otroků se do evropské symetrie vloudily prvky, které nyní tvoří typický styl se dřevem a korály. Dalším prvkem, který místní architekturu velmi výrazně ovlivnil, je počasí – domy jsou nízké, aby odolaly náporům větru, mají prostorné verandy, lomené střechy a robustní okenice. Nejstaršími budovami na ostrově jsou opatství St. Nicholas a Drax Hall, obě vystavěné v roce 1650 v jakobitském stylu.       

Zajímavá místa 

Bridgetown

Hlavní město Barbadosu je rušným obchodním centrem a stojí za to vyšetřit si půlden na jeho návštěvu. Město leží na jihozápadě ostrova v zátoce Carlisle Bay a je zajímavou směsicí moderní a koloniální architektury, jsou tu široké výstavné ulice i malé obchůdky s rumem. Díky britskému dědictví je tu několik monumentálních obelisků, gotická parlamentní budova a výstavná anglikánská katedrála, pozornost budí také židovská synagoga z 19. století. Rekreační zázemí najdou obyvatelé a návštěvníci hlavního města v Careenage, mořské úžině, zaříznuté do samého srdce města, nebo v Queen´s Parku s rozlehlými trávníky, kde se pořádají pikniky ve stínu obrovských starých baobabů.

Holetown

město, které je nyní nejvýznamnějším střediskem turistického ruchu na Barbadosu a má skutečně moderní podobu, je nejstarším na ostrově - bylo založeno už roku 1620.

Sam Lord´s Kastle

Výstavné sídlo z vápence na jižním pobřeží Long Bay má zajímavou historii – bylo postaveno Samem Lordem, který podle legendy pověsil lucerny tak, aby lodě místo do bezpečného přístavu narazily na blízký útes Cobbler´s Reef. Sam Lord je potom vykrádal. Nyní se v tomto sídle nachází sbírka moderního malířství a starobylého nábytku.

St Lawrence

Podél jihozápadního pobřeží Barbadosu leží několik městeček s výbornými plážemi. St Lawrence, nacházející se asi 15 km jižně od hlavního města Bridgetown, se pyšní překrásnou pláží Dover Beach s prachově bílým pískem. Jen kousek cesty odtud jsou další letoviska Worthing a Hastings s ukázkami výrobků místních řemesel a půvabnými malými plážemi s bílými pískem.

Sunbury Plantation House

Ve vnitrozemí na jihovýchodě ostrova můžete obdivovat původní plantážnické sídlo ze 17. století s autentickou atmosférou. Autobusy z jižního letoviska Oistins mají zastávku přímo před vraty na pozemek bývalé plantáže.

Flower Forest

„květinový les“ - asi 20 km severovýchodně od hlavního města se rozkládá na ploše 20 ha na území bývalé plantáže s cukrovou třtinou překrásné místo, kde najdete snad všechny rostliny a květiny, které se na Barbadosu vyskytují. Nedaleko odtud na jih je fascinující vápencová oblast s jeskyněmi, podzemními proudy a vodopády.

Barbados Wildlife Reserve

Přírodní rezervace v severní části ostrova, kde lze mezi chodníčky, vinoucími se mahagoníkovými lesy, spatřit zelené opice, želvy s červenýma nohama a majestátní pelikány. 

Graeme Hall Swamp

Přírodní rezervace se nachází ve farnosti Christ Church. Je to největší vodní plocha ve vnitrozemí ostrova. V mokřinách rostou např. červené a bílé mangrové stromy nebo rákos, který dorůstá do výše přes 1 metr. Žije tu několik druhů místních ptáků, ale sezóně také ptáci, kteří tu zimují, dále jsou k vidění zelené opice a voda je samozřejmě místem pro život ryb a vodních živočichů.

Harrison´s Cave

Unikátní jeskyně se stalaktity a stalagnity, s podzemní řekou, která vytváří vodopád a hluboká jezírka. Návštěvníci projíždí jeskyním systémem v elektrických vozících, ve spodní části se potom pěší chůzí dojde k vodopádu spadajícímu do hlubokého jezírka.

St. Michael

Městečko založené r. 1780 kolem vojenské pevnosti britské armády, kde jsou dochované původní domy, strážní věže, vězení (nyní je zde muzeum), nemocnice a hřbitov.

Morgan Lewis Sugar Mill

Větrem poháněné zařízení bylo sestrojeno v 18.stol. k drcení cukrové třtiny. Je to největší a také jediný kompletně dochovaný větrný cukrovar v celé karibské oblasti.

Opatství St Nicholas

Bylo založeno v r. 1660 a je jedním ze 3 původních jakobitských sídel, která zůstala zachována na celé západní polokouli. Vyznačuje se elegantním obloukovým štítem, komínovou hlavou a  zdobením z korálového vápence.

Ižitečné informace

Vstupní formality 

Turisté k pobytu do 28 dní nepotřebují vstupní vízum, pouze předloží platný cestovní pas a zpáteční letenku, k pobytu delšímu než 28 dní je nutno požádat na velvyslanectví Barbadosu o vstupní vízum. Při odjezdu z ostrova se při odbavení platí výjezdní poplatek 25 BDD dolarů. Pro návštěvu Barbadosu platí určitá omezení ohledně množství věcí, které se mohou přivézt bez proclení. Bez celní povinnosti je povolený dovoz 1 litru alkoholických nápojů, to platí jak pro víno, tak i pro tvrdý alkohol; cigarety – povolené množství 200 ks, doutníků 50. Osobní věci jsou téměř neomezeny, pozor na parfémy - povolené množství je 50g na dospělého člověka. Při překročení těchto limitů je vaší povinností nadměrné množství proclít. Celní předpisy zakazují dovoz zbraní, střeliva a zemědělských produktů - je zakázaný dovoz masa, uzenářských výrobků, čerstvého ovoce a zahraničního rumu. Dovoz Barbadoských dolarů je neomezený, ale vývoz této měny je zakázán.

Auta

Pro jízdu autem je nutný mezinárodní řidičský průkaz a místní řidičský průkaz, který zde vystaví za cca 10 USD.

Elektrické napětí

110 V, 50 HZ; zásuvky jsou severoamerického typu, mnoho hotelů používá v koupelnách zásuvky na 220 V.

Telefony

Předvolba na ostrov Barbados je 001-246.

Místní telefonní budky akceptují Barbadosské dolary a telefonní karty. Karty se dají koupit na letišti, v nákupních centrech a ve frekventovaných turistických lokalitách, mají hodnotu 10, 20, 40 nebo 60 BBD.

V případě, že chcete používat mobilní telefon, kontaktujte před odjezdem svého operátora.
Důležitá telefonní čísla: ambulance 511, hasiči 311, policie 211.

Časový posun

- 5 hodin.

Etiketa

Krátké kalhoty u pánů nejsou na místě při návštěvě nočního klubu, nebo při večeři v restauraci. Při procházkách po městě, nebo hotelu by měli nosit tričko, nebo košili, raději s rukávy. Pro ženy je přísně zakázáno se opalovat bez plavek.

Zdravotní péče

Barbados má ze zemí Východního Karibiku nejmodernější lékařské vybavení, zdravotní péče je na docela dobré úrovni, nicméně pokulhává záchranný systém rychlé pomoci. Zdravotní péče je poskytována ve dvou hlavních nemocnicích, v několika dobře vybavených klinikách, zdravotnických centrech a pečovatelských domech. Vláda provozuje v největší nemocnici Queen Elizabeth Hospital 600 lůžek a poskytuje několik specializovaných služeb včetně 24 hodinové lékařské pomoci. Druhou největší nemocnicí je Bayview, která je soukromým zdravotnickým zařízení, které rovněž poskytuje různé lékařské služby.

Příjezd záchranné služby může trvat i několik hodin. Ošetřující personál nesmí provádět během jízdy oživovací pokusy. Ošetřující lékaři očekávají okamžitou úhradu za provedené úkony. Doporučujeme uzavřít pojištění proti úrazům, které bude krýt přepravu ve vážnějších případech (USA).

Upozorňujeme na zvýšený výskyt komárů přenášejících dengue. Nejlepší ochranou je použít vhodný repelent.

Nebezpečná zvířata nebo jedovatí hadi se na ostrově nevyskytují.

Měna 

Měnovou jednotkou je barbadoský dolar. Je možné platit kreditními kartami (VISA, EUROCARD, AMERICAN EXPRESS); za cestovní šeky AMERICAN EXPRESS získáte hotovost bez komisního poplatku; běžně se přijímají i americké dolary. Mnohá hotelová a restaurační zařízení si  započítávají automaticky poplatek za služby ve výši 10%. Samozřejmostí je nárůst cen v hlavní sezóně. 

Restaurace, obchody 

Na ostrově je opravdu velký výběr restaurací snad všech kuchyní světa, od restaurací typu fast food přes pizzerie, francouzské či čínské restaurace, až po exkluzivní restaurace. V místní kuchyni je patrný africký a indický vliv a je poněkud ostřejší. Voda z vodovodní sítě je pitná. Velmi oblíbený je barbadoský rum, považovaný za jeden z nejlepších v Karibiku, nejznámější značkou je Mount Gay Rum. Místním pivem je Banks.

Na Barbadosu najdete řadu kvalitních, klimatizovaných obchodů s kvalitní obsluhou, moderní supermarkety najdete v každém větším městě a v turistických centrech. Vyhlášenou nákupní třídou v hlavním městě Bridgetownu je Swan street, kde jsou tržiště se šperky, sandály a ovocem; za návštěvu stojí i Broad Street, kde najdete „Duty-Free“ obchody. Na předměstí hlavního města najdete Pelican Village, což je výborné místo na nákup ručně vyrobených suvenýrů a ozdobných předmětů. Při návštěvě Tyrol Cot Heritage Vilage můžete nejen nakoupit řadu suvenýrů za rozumné ceny, ale současně i vidět jejich výrobu. Velice populární je nakupování v Duty-free shopech. Ceny jsou o 30 až 50% nižší než v Evropě nebo severní Americe. Při nákupu v takovém obchodě potřebujete svůj pas a letenku.

Doprava 

Nejlevněji se po ostrově dá jezdit autobusy – jezdí tu jak státní, tak veřejné a spoje pokrývají většinu ostrova. Nejpohodlnějším způsobem pohybu po ostrově, kdy vše můžete přizpůsobit svým potřebám a časovým možnostem, je pronájem auta. Pozor – jezdí se vlevo. Jsou tu samozřejmě i taxíky, označené písmenem „Z“; ceny jsou určovány barbadoskou vládou, ale doporučuje se dohodnout si cenu předem. Úroveň dopravní sítě je poměrně dobrá. Rychlostní limity jsou 40 – 60 a 80 km/hod. Síť čerpacích stanic je zde velice dobrá a některé z nich jsou otevřeny 24 hodin denně.

Sport, pláže 

Na Barbadosu jsou ideální podmínky k plavání a šnorchlování. Nejkrásnější pláže a nejklidnější moře najdete na západním a jihozápadním pobřeží ostrova na straně Karibiku, kterému se tu říká „platinové pobřeží“. Jsou tu pláže s bílým pískem a mezi nejkrásnější patří Paynes Bay, Brandons, Mullins Bay, Folkestone a Heywoods. Na východním pobřeží u Atlantiku je koupání nebezpečnější a vhodné jen pro zkušené plavce, v moři se objevují silné proudy a skalnaté útesy, přesto třeba pláž Crane Beach s růžově zbarveným pískem na jihovýchodě Barbadosu láká alespoň k odpočinku a návštěvě, případně k vyfotografování skutečné plážové romantiky. Západní pořeží ostrova je obklopeno korálovými útesy a má výborné  možnosti potápění i šnorchlování – na dně moře leží více než tucet vraků potopených lodí, z nichž například Berwyn v Carlisle Bay leží poměrně mělko a je viditelný už při šnorchlování. Windsurfing se dá provozovat nejlépe od listopadu do června – Maxwell a Silver Sands jsou nejoblíbenějšími místy příznivců tohoto sportu.  

Ať už máte jakoukoli představu o aktivní dovolené, Barbados nabízí spoustu možností sportovního vyžití – kajaky, rybaření – na pláži nebo z lodi; golf – ideální podmínky a 6 dokonale upravených hřišť; kriket – je tu národním sportem, dále je velmi oblíbené a hrané na vysoké úrovni pólo; jízda na kole – je tu dostatek upravených cyklostezek nebo můžete poznat ostrov z koňského hřbetu; velmi oblíbené jsou dostihy, jsou jakýmsi svátkem pro celou rodinu, spojené s vycházkou a piknikem. K vodním sportům, které se tu dají provozovat, dále patří parasailing, plachtění, surfing, windsurfing či plavání s želvami.

Festivaly, svátky 

Na Barbadosu oslavují poměrně hodně svátků, včetně křesťanských a významných národních dnů. Během národních svátků je zavřená většina obchodů a bank. Oslavy svátků provázejí většinou velkolepé oslavy a festivaly, jako např. Kadooment day, který se slaví v rámci letního festivalu, trvajícího 5 týdnů. Původně se začal tento svátek slavit v období, kdy byl Barbados největším producentem cukru, postupně se oslava rozšiřovala a v 70-tých letech 20.stol. dostala podobu, jakou má dnes, včetně volby krále a královny festivalu, trhu s místním jídlem ale i uměním a velkou karnevalovou show.

Dalšími jsou např. oslava příchodu prvních osadníků - Holetown festival – probíhá v únoru a trvá celý týden; po dobu velikonočního víkendu probíhají oslavy Oistins Fish Festival, které připomínají osamostatnění Barbadosu, odehrávají se na pobřeží v podobě závodu lodí, vykošťování ryb, tance a místních pochoutek; Kelstký festival, který vždy přiláká hlavně irské a skotské návštěvníky, se koná v květnu; Carlisle Bay Water festival, při kterém soupeří místní asociace vodního sportu; Gospelfest je festival náboženské hudby, která hraje v životě místních důležitou roli, ale mimo evangelické zpěvy tu zní i reggae, jazz nebo soul. Kulturně nejzajímavějším je Holders season oslavující hudbu, operu a divadlo; trvá celý březen a díky účasti světových špiček každoročně přiláká obecenstvo z celého světa; vystupoval zde třeba i Luciano Pavarotti.

Kriminalita

Barbados je poměrně bezpečná země. Míra drobné kriminality je na běžné úrovni. Nedoporučuje se ponechávat cenné věci na pláži nebo viditelně v autě. Rovněž se doporučuje vyhýbat se osamělým místům či plážím v nočních hodinách.


Ing. Martin Štikar

Ing. Martin ŠtikarKapitán

mob.: +420 602 209 582
email: lod@copernic.cz

Mgr. Magda Kyjovská

Ing. Magda KyjovskáPrvní důstojník a lodní kuchař

mob.: +420 739 954 234
email: lod@copernic.cz

Ing. Marek Glevaňák

Ing. Marek GlevaňákKapitán

mob.: +421 902 239 226
email: lod@copernic.cz

Ing.Pavel Čech

Ing. Pavel ČechObjednávky a informace

mob.: +420 602 714 589
email: objednavky@copernic.cz


SMS GROUP s.r.o., Hradčanské náměstí 12, 118 00 PRAHA 1, Czech republic
IČ 26815028, C153740 vedená u Městského soudu v Praze, +420 602 714 589, e-mail: info@copernic.cz