Dovolená na české jachtě v Karibiku

Dovolená na české jachtě v Karibiku

Všechny užitečné rady před cestou. Jak se dopravit do přístavu, kde a jak se pojistit, co si vzít sebou a co naopak nevozit. Pro trpící mořskou nemocí poradíme jak se s ní vyrovnat i jak jí předcházet.

Doprava k lodi

Dopravu k místu nalodění Vám pomůžeme naplánovat a zajistit.

Příklad cesty ze střední Evropy:

1. Poletíte z Prahy, Vídně, Mnichova do Paříže na letiště Charles de Gaulle (CDG)

2. Přestoupíte v Paříži, shuttle busem přejedete přímo z letiště Charles de Gaulle Airport na letiště Paris Orly (ORY, bus je většinou v ceně letenky). Transfer trvá cca 1 hodinu. Informace o autobusech, jejich stanovištích a jízdním řádu najdete na  http://www.airfrance.com/CZ/en/common/guidevoyageur/aeroport/car_airfrance.htm. Během pandemie byl tento spoj snad jen dočasně zrušen, aktuální informace najdete na https://www.parisaeroport.fr/en/passengers/access/airports-transfers/transfert-paris-aeroport

3. Z letiště Paris Orly poletíte na letiště Fort de France - Lamentin na Martiniku (FDF), které je nedaleko hlavního města Fort de France (neplést, prosím, s Port au Prince na Haiti - na Martiniku jste v Evropské Unii a cholera jej naštěstí nezasáhla). Váš let bude trvat přibližně 8 a půl hodiny, časový posun je -5 hodin.

4. Mikrobusem nebo osobním taxi přejedete z letiště Lamentin do přístavu v Le Marin (37km, 30 minut, cca 90€ za mikrobus pro 8 osob)

Orientační cena zpáteční letenky z Prahy, Vídně nebo Mnichova je cca 18.000 - 27.000,- Kč,  záleží především na včasnosti jejího objednání - těsně před odletem ceny strmě rostou až k 35.000,- Kč. Nejdražší letenky jsou obecně z Prahy - cca 27.000,- v plné sezóně při včasné objednávce, nejlevnější z Vídně za 18-21.000,-

Při shánění letenek doporučujeme obrátit se na našeho partnera http://www.ctc-prague.eu, který Vám sestaví celý itinerář podle Vašich požadavků za nejvýhodnější cenu.

Aktuální ceny letů s Air France najdete na www.airfrance.com.

Některé servery, nabízející letenky, uvádějí vysoké ceny letů z Prahy - kolem 50.000,-Kč. Nenechejte se jimi odradit a pokud chcete cestovat z Prahy, použijte uvedené zahraniční servery, Air France, nebo využijte naší pomoci.

Pojištění storna letenky považujeme za nutnost!

V případě neodstranitelné poruchy lodě před začátkem Vašeho zájezdu, když nevyužijete naší nabídky na pronájem náhradní lodi, ubytování na pevnině nebo náhradního termínu, vracíme peníze za pronájem lodi, ale nikoliv za letenky.

Z letiště k lodi

Na letišti Lamentin ve Fort de France si vezmete taxi podle počtu osob, jsou k dispozici i vozy pro 10 lidí.

Řidiči sdělíte, že chcete jet k Capitainerie du Marin, marina Le Marin. Cena je podle taxametru, podle dne a denní doby většinou kolem 80-100 € na velkokapacitní vůz. Cestou informujte telefonicky kapitána Copernicu na tel.+696 754 219 nebo v případě nedostupnosti na +420 739 954 234, kdy asi dorazíte do přístavu. Necháte se vysadit na parkovišti u kapitanátu.

Copernic je většinou přivázán na Ponton No.5, úplně na konci pontonu, který je hned naproti budovy kapitanátu.

Pojištění

Loď je pojištěna v rámci pojistky, která je obdobou povinného ručení a havarijního pojištění. V ceně pojistky je i případná záchrana v případě ohrožení  lidského života. Pojistka nekryje úhradu léčebných výloh v zahraničí, ani nepokrývá problémy vzniklé při potápění. Pojistka nekryje škody na lodi do výše 5.000€.

Důrazně doporučujeme uzavřít před odjezdem pojištění léčebných výloh pro pobyt v zahraničí, které kryje i ošetření a zranění vzniklá při pobytu na rekreační námořní plachetnici. Majitelé bankovních karet nechť si toto krytí raději ověří. Pouze Martinik je součástí Evropské unie a platí pro něj unijní dohoda o náhradách léčebných výloh - bude k vám přistupováno stejně jako k občanům Francie. Plavba však bude probíhat přes ostrovy, které tuto dohodu neuzavřely. Potápěči by měli mít speciální pojištění DAN.

Je možné také uzavřít například pojistku pro případ storna vaší cesty,  škody způsobené nedbalostí, či pojistit vaše osobní věci apod. 

Každý účastník cestuje na vlastní riziko a pojištění je v jeho zájmu.

Co s sebou

Na katamarán nepotřebujete zvláštní vybavení ani oblečení. Stačí běžné letní věci a oblečení pro další aktivity, kterým se budete věnovat. Doporučujeme věci sbalit do sportovní tašky bez pevného dna, ušetříte si místo v kajutě, kde by vám mohl pevný kufr překážet.

Obuv

Po palubě se budete povinně pohybovat bosí, takže jachtařskou obuv nepotřebujete. Vemte si sebou letní lehkou obuv pro pohyb po pevnině, případně trekkingovou obuv na náročnější výlety.

Oblečení

Základem jsou trička a šortky, na pevninu případně doplněné o letní šaty nebo dlouhé kalhoty. V Karibiku si na formálnost většinou nepotrpí, ale výjimečně (v některých restauracích, podnicích, kostelech) jsou dlouhé kalhoty považovány za slušnost. Lehká nepromokavá bunda se vám může hodit ve vyšších nadmořských výškách a v deštných pralesech, výjimečně na lodi při dešťové přeháňce, obojí ale platí více pro zájezdy mimo hlavní sezónu, která je od prosince do května.

Doplňky

Nezapomeňte na sluneční brýle, pokrývku hlavy, opalovací krémy s vyšším faktorem, plavky, ploutve, potápěčskou masku a samozřejmě dostatečné množství léků, které běžně užíváte.

Fotoaparáty s dostatečnou kapacitou paměťových karet, mobily, případně notebooky - na lodi je možno vše dobíjet na 220V, internet je k dispozici v přístavech, většinou za poplatek, některých restauracích a kavárnách.

Celá oblast plavby je pokryta GSM signálem pro mobilní telefony.

Potápěčské vybavení

Potápěči si přivezou svou výstroj. Závaží a láhve zajistíme, celou výstroj je možno samozřejmě kompletně zapůjčit v místních potápěčských centrech.

Ceny potravin

Karibik a Martinique jsou pro život drahé destinace a odpovídají tomu i ceny potravin.

Pro základní představu uvádíme odkaz na řetězec Carrefour na Martiniku a Guadeloupu : https://www.carrefour-martinique.com

Ceny v restauracích jsou samozřejmě různé, přikládáme odkaz na levnou restauraci Mango Bay v přístavu Le Marin, kterou jistě navštívíte a která zveřejňuje svůj jídelní a nápojový lístek : http://www.restaurant-mangobay.com/menus.aspx, restauraci v Rodney Bay na St.Lucia : http://www.coco-resorts.com/dining.php, dražší restauraci v Soufriere St.Lucia: http://www.thehotelchocolat.com/boucan_food_menu.html a ceny jídla v kotvišti Wallilabou (Piráti z Karibiku) http://wallilabou.com/about/

Stravování v restauracích není vždy možné, pokud tomu neuzpůsobíte itinerář plavby. Sehnat ráno čerstvé pečivo jde jen někdy.

Mořská nemoc na jachtě

Někteří námořníci prohlašují, že mořskou nemocí netrpí nikdy. Potíže s ní však měli i admirál Horatio Nelson,  vědec Charles Darwin nebo římský císař Julius Caesar a mnoho dalších významných mořeplavců. Uběhlo několik století a lidé se s ní na moři potýkají dodnes. Mořská nemoc je způsobena houpavým pohybem lodi, který naruší funkci rovnovážného ústrojí ve vnitřním uchu. Přibližně po 3 dnech plavby na moři se tato funkce sama upraví, rovnovážné ústrojí pohyby lodi vyrovná a potíže odezní. Pokud plavbu přerušíte na několik dnů, může k rozvoji mořské nemoci dojít znovu po nalodění.  Pro dvoutýdenní nebo kratší plavbu na dovolené není tato informace nijak uklidňující.

Naštěstí bylo v posledních desetiletích vynalezeno několik prostředků, které dokážou vzniku mořské nemoci  účinně zabránit.

Použití jakéhokoliv preventivního prostředku poté, co mořská nemoc již vznikla, je neúčinné a zbytečné. Pokud víte, že mořskou nemocí trpíte nebo jste nikdy na jachtě na moři nebyli, užijte preventivní prostředek několik hodin před vyplutím. Je to lepší, než potom litovat, že si nemůžete plavbu užít. Jakmile začnete cítit, že se vaše tváře barví do zelena, je už určitě pozdě.

Preventivních prostředků a postupů existuje několik, pro nováčky to bude trošku systém pokus-omyl, ale některý z nich u vás určitě zabere.

Dieta

Již den před vyplutím jezte raději jen lehká jídla - tedy nic ostrého, kyselého nebo tučného. Nepřehánějte to s množstvím jídla a alkoholu. V boji proti mořské nemoci je údajně velmi účinný zázvor.

Náplast se skopolaminem

V současnosti ve světě nejpopulárnější prostředek. V zahraničí  lze náplast získat pouze na lékařský předpis, u nás není bohužel toto léčivo registrováno. Náplast se aplikuje za ucho cca 4 hodiny před vyplutím a vymění se po 72 hodinách, pokud je to ještě třeba. Skopolamin se vstřebává kůží. Nežádoucím účinkem může být sucho v ústech a zastřené vidění.

Tablety a žvýkačky

Z u nás dostupných léků jsou nejvíce doporučovanými tabletami Kinedryl,  Medrin (Rp.), nebo cinnarizin, tedy Cinarizin(Rp.), Cinnabene(Rp.) nebo Stugeron(Rp.) Cinnarizin je údajně tajná zbraň mořských vlků proti mořské nemoci. Můžete vyzkoušet žvýkačky Travel-Gum. Vždy je nutné pamatovat na to, že účinek léku nabíhá asi do 1 hodiny a proto je nutné jej vzít s patřičným předstihem. V případě již nastoupených závratí a zvracení může pomoci Diazepam.

Každé léčivo má svá omezení a nežádoucí účinky, proto vždy důkladně čtěte příbalový leták nebo ještě lépe se poraďte se svým lékařem, čemuž se naštěstí nevyhnete u léčiv na lékařský předpis (označujeme je Rp.).

Akupresurní náramky

Lze je vyzkoušet -  skutečně jsou známy případy, kdy pomohly. Nasadíte si na každé zápěstí jeden náramek a nesundáte je po celou dobu plavby. Další varianty jsou v kombinaci s magnetem nebo elektronickým zařízením.

Homeopatika

Na trhu jsou dostupná homeopatika s velmi slibnými názvy, jako „Trip Ease“, „Sea Sick Oral Spray“, „On The Move“. Látky pak Cocculus, Tabacum, a Petroleum . Jste-li příznivcem této odnože alternativní medicíny, ptejte se svého homeopata nebo lékárníka na přípravky u něj dostupné. Mnohým lidem údajně homeopatika pomohla.

Preventivní a ulevující postupy na lodi:

 1. Zdržujte se na zádi lodi (u nás společenský salón) a sledujte stabilní objekt v dálce nebo horizont
 2. Poslouchejte hudbu nebo konverzujte, abyste odvedli pozornost od vašich pocitů
 3. Jezte slané sušenky po malých porcích
 4. Pokud můžete, lehněte si a zavřete oči
 5. Dostaňte se do vody, kdykoliv to půjde
 6. Přírodním prostředkem proti zvracení a nevolnosti je zázvor. Pijte zázvorové pivo, čaj, colu nebo jiné nápoje. Můžete jíst i čerstvý zázvor nebo cukrovinu se zázvorem.
 7. Šálek silné kávy
 8. Olivy, citron, sycené nápoje

Co byste dělat neměli:

 1. Číst nebo sledovat televizi
 2. Pít velké porce vody nebo nápojů. Pijte po menších dávkách v pravidelných intervalech
 3. Dívat se za záď lodi. Neplatí to ovšem v případě, kdy jen za zádí je vidět pevnina.
Ing. Martin Štikar

Ing. Martin ŠtikarKapitán

mob.: +420 602 209 582
email: lod@copernic.cz

Mgr. Magda Kyjovská

Ing. Magda KyjovskáPrvní důstojník a lodní kuchař

mob.: +420 739 954 234
email: lod@copernic.cz

Ing. Marek Glevaňák

Ing. Marek GlevaňákKapitán

mob.: +421 902 239 226
email: lod@copernic.cz

Ing.Pavel Čech

Ing. Pavel ČechObjednávky a informace

mob.: +420 602 714 589
email: objednavky@copernic.cz


SMS GROUP s.r.o., Hradčanské náměstí 12, 118 00 PRAHA 1, Czech republic
IČ 26815028, C153740 vedená u Městského soudu v Praze, +420 602 714 589, e-mail: info@copernic.cz