TRINIDAD A TOBAGO (min.16 dnů)

TRINIDAD A TOBAGO (min.16 dnů)

Většinu povrchu Trinidadu tvoří ploché či mírně zvlněné roponosné sedimenty. Na pobřeží jsou četné bažiny. Jih ostrova je obklopen korálovými útesy. Značnou část ostrova pokrývá deštný prales. Je zde i nejstarší rezervace deštného pralesa na světě.

POZOR!

Dlouhá přeplavba proti atlantickým vlnám, vyšší riziko mořské nemoci, časová náročnost minimálně 14 dnů, lépe 21 dnů)

Oficiální název: Republika Trinidad a Tobago
Rozloha: 5 128 km²
Hlavní město: Port-of-Spain
Počet obyvatel: 1096880
Úřední jazyk: angličtina
Měna: trinidadsko-tobagský dolar (TTD)

Historie

Původními obyvateli byli Arawakové, kteří byli později vytlačeni Kariby. Původní obyvatelé byli vyhubeni nemocemi a zotročováním, které na ostrov přivezla kolonizace, Ta začala v roce 1532. O ostrov jevili zájem rovnou čtyři námořní mocnosti Britové, Francouzi, Nizozemci a Španělé. Roku 1763 připadlo Tobago Britům, kteří v roce 1797 obsadili i Trinidad. Původní obyvatelé byli nahrazeni otroky z Afriky. Po zrušení otroctví zažil ostrov velký příliv přistěhovalců z Indie. Ostrov získal autonomii v roce 1950 a úplnou nezávislost v roce 1962. V roce 1975 se sice stal Trinidad republikou, ale i přes to je stále členem Commonwealthu. V roce 1980 zažil ostrov nezdařený pokus o převrat. Obyvatelé původem z Indie (tvoří 36% populace ostrova) pokusili uchopit moc a sesadit tak vládu ovládanou převážně černochy, potomky otroků (tvoří 44% populace ostrova). Ostrov je znám etnickou směsicí svých obyvatel. Vedle už zmíněných černochů a Indů zde žijí menšiny bělochů, míšenců a Číňanů. Není výjimka, že v jednom městě můžeme najít vedle křesťanského kostela muslimskou mešitu a buddhistický chrám. Proto se na ostrovech vytvořila jedinečná domácí kultura.

Přírodní podmínky

Většinu povrchu Trinidadu tvoří ploché či mírně zvlněné roponosné sedimenty. Na pobřeží jsou četné bažiny. Jih ostrova je obklopen korálovými útesy. Značnou část ostrova pokrývá deštný prales.

Podnebí

Poloha v jižním Karibiku zaručuje teplé počasí po celý rok. V Port of Spain je průměrná teplota kolem 31ºC jak v lednu, tak v červenci. Nejsušší měsíce jsou od února do května, období dešťů je od června do srpna. Ostrovy jsou mimo pásmo hurikánů.

měsíc

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

průměrná teplota vzduchu (°C)

32

32

33

33

33

34

34

34

34

33

33

32

průměrná teplota vody (°C)

27

27

27

28

28

28

29

29

28

28

27

27

průměrné měsíční srážky (mm)

3

4

4

4

4

5

6

9

10

10

8

6

Popis ostrovů

Oba tyto karibské ostrovy jsou velmi rozdílné, ačkoliv tvoří jednu samostatnou republiku. Tobago je klidnější a menší karibský ostrov ležící 30 km severovýchodně od sesterského ostrova Trinidad. Jestliže jednou spatříte krásu tohoto ostrova, pochopíte, proč bylo Tobago ostrovem Robinsona Crusoa a proč naši evropští osadníci usilovali o jeho ovládnutí více než o kterýkoliv jiný karibský ostrov. Velmi přátelští a pohodoví obyvatelé, dlouhé písečné pláže, palmy prohýbající se pod tíhou kokosových ořechů, nejstarší chráněný deštný les na západní polokouli, ptačí zpěv, korálové útesy a křišťálově čistá voda vám přichystají spoustu neopakovatelných zážitků, které si z tohoto malého ráje můžete odvézt.
Naopak větší ostrov Trinidad je hustě osídlený stále kvetoucí ostrov, proslavený asi hlavně nejdivočejším, nejhlučnějším a nejpopulárnějším karnevalem v Karibiku. Ostrov Trinidad byl kdysi součástí Jižní Ameriky a je to hodně znát nejen na složení místní fauny a flory. Pohoří ostrova je vlastně pokračováním And a na jihozápadním výběžku Trinidadu se nacházejí stejně bohatá ložiska ropy a plynu jako na severu Venezuely.

Zajímavá místa

Tobago Scarborough

Na okraji Scarborough je značena odbočka do botanické zahrady, která připomíná spíše hezky udržovaný park. Odtud je pěkný výhled na dolní část města s přístavem, kde kotví trajekt na sesterský ostrov Trinidad, a výletní trajekty, které plují kolem ostrovů v Karibiku. V horní části města stojí maják se starou pevností Fort King Georg. V pevnosti se nachází muzeum a kolem jsou rozesety kanóny. Ve Scarborough jsou různé krámky se vším možným i nemožným a trhy s ovocem, zeleninou a rybami a se tu dá nakoupit za velice přijatelné ceny.

Trinidad

Trinidad je hustě osídlený kvetoucí ostrov s kosmopolitním obyvatelstvem a nakažlivě veselou atmosférou, pořádá se zde nejdivočejší, nejhlučnější a nejpopulárnější karneval v Karibiku. Lidé tu stále hýří dobrou náladou a nedělají si s ničím starosti.

St. Joseph

St. Joseph je nejstarším městem republiky Trinidad a Tobago. Město bylo založeno roku 1592 Španělem Antoniem de Berrio. St. Joseph leží na severozápadě Trinidadu nedaleko hlavního města Port of Spain. V 16. století se zde zpracovával cukr, káva, bavlna a také zde sídlily palírny rumu. St. Joseph bylo po dlouhou dobu hlavním městem Trinidadu. Nejvýznamnější budovou města je klášter St. Joseph založený v roce 1870.

Port of Spain

Port of Spain je hlavním městem republiky Trinidad a Tobago. Město se nachází na severozápadním pobřeží Trinidadu, v zálivu Paria. Port of Spain vzniklo v blízkosti indiánské rybářské vesnice Mucurapo. Původně z pouhého přístavu se v období mezi 16. a 17. stoletím vyvinula opevněná osada. V roce 1757 se město stalo hlavním městem Trinidadu. Dnešní Port of Spain je administrativním a finančním centrem Trinidadu a Tobaga. V centru města bylo vystavěno množství výškových budov. Historické centrum města tvoří náměstí Woodford s nejstaršími budovami města, jako je radnice, Justiční Palác, sídlo parlamentu tzv. Červený dům, anglikánská katedrála Nejsvětější Trojice a Národní knihovna. Největším parkem města je Queens Park Savannah, kde se pravidelně koná známý karneval.

Tipy na výlety

Pláž Store Bay

Store Bay je malá pláž, ale má velice dobré zázemí (převlékárny, sprchy). Kolem pláže najdete spoustu obchůdků prodávající jídlo, suvenýry, trička, šátky, pohledy apod. Z této pláže se pořádá hodně výletů se šnorchlováním, BBQ, potápěním apod.

Pláž Pigeon Point

Typicky karibská pláž s bílým pískem, ze kterého byste mohli oslepnout. Společně se září místního, skoro rovníkového sluníčka, se tu bez slunečních brýlí nehnete. Tato pláž nabízí kromě žhavého slunce a vysokých palem, které lemují zářivý bílý písek, i stín udržovaných porostů. 

Ostrov Little Tobago

Ostrov Little Tobago stojí za jednodenní výlet. Tento malý ostrov, na kterém sídlí kolonie chráněného ptactva, je přístupný pouze lodí v doprovodu průvodce.

Rezervace Tobago Forest

Tobago Forest Reserve, nejstarší rezervace deštného pralesa na světě. Tento výlet by měl být také organizován pouze pod vedením zkušeného průvodce. Mnozí návštěvníci už ztratili cestu v hustém porostu

Užitečné informace

Kreditní karty

Kreditními kartami se dá platit pouze v luxusnějších hotelích, dražších restauracích a v některých půjčovnách aut.

Doprava po ostrově

Po Trinidadu se dá jezdit levně veřejnými busy – modré a bílé jsou využívány hlavně dětmi v ranních hodinách, červené či černé jsou naopak komfortnější, většinou klimatizované, spolehlivé a spojují největší trinidadská města. K dispozici je velké množství taxíků. Pro ty, kteří chtějí poznávat ostrovy na vlastní pěst a nechtějí být na nikom závislí je nejlepší pronajmout auto. Půjčoven je tu mnoho, někde je vyžadováno zakoupit si místní řidičský průkaz, jezdí se vlevo. Mezi Port of Spain na Trinidadu a Scarborough na Tobagu jezdí denně trajekt, jedna cesta trvá asi pět hodin.

Místní kuchyně

Z kulinářského hlediska může dovolená v oblasti Trinidadu a Tobaga nahradit cestu kolem celého světa. V místní kuchyni na Trinidadu se prolínají vlivy kuchyně karibské, indické a čínské, zatímco britská, americká a kreolská kuchyně je patrná zejména na ostrově Tobago. Indiáni přinesli na ostrovy červenou čočku, kterou ochutnáte téměř ve všech tradičních pokrmech. Dalšími oblíbenými surovinami jsou zejména cizrna, sladkovodní i mořské ryby a kukuřičná mouka. Tropické klima ostrovů je příznivé zejména pro pěstování ovoce. Papája, banány, kokosové ořechy, mango, ananas a melouny, toto ovoce jistě patří k exotice karibských ostrovů. Dejte pozor na všechny druhy místních červených omáček, protože většinou obsahují chilli omáčky nebo pepř a intenzita těchto omáček přesahuje obvyklá měřítka. Z alkoholických nápojů stojí určitě za ochutnání místní rum.

Cestovní doklady:

Od 13. ledna 2006 mohou občané ČR s platným cestovním pasem vstupovat na území Trinidadu a Tobaga bez víza na dobu maximálně 30 dnů.

Důležitá telefonní čísla:

Ambulance, požárníci: 990
Policie: 999
Sdružení pro turistiku a průmysl - Tel: 6242953, Fax: 6234056

Elektrické napětí:

115 V (cest. redukce)

Mobilní sítě:

Eurotel - Ne
T-Mobile – Ano
Vodafone – Ne

Očkování:

Je povinné očkování proti žluté zimnici. http://www.vakciny.net/CIZINA/DESTINACE/prehled.htm

Rizika:

Na plážích Tobaga rostou jedovaté stromy. Trinidad je bydlištěm několika druhů jedovatých hadů.Turisté se tu občas stávají terčem pouliční kriminality - drobné krádeže jsou na denním pořádku


Ing. Martin Štikar

Ing. Martin ŠtikarKapitán

mob.: +420 602 209 582
email: lod@copernic.cz

Mgr. Magda Kyjovská

Ing. Magda KyjovskáPrvní důstojník a lodní kuchař

mob.: +420 739 954 234
email: lod@copernic.cz

Ing. Marek Glevaňák

Ing. Marek GlevaňákKapitán

mob.: +421 902 239 226
email: lod@copernic.cz

Ing.Pavel Čech

Ing. Pavel ČechObjednávky a informace

mob.: +420 602 714 589
email: objednavky@copernic.cz


SMS GROUP s.r.o., Hradčanské náměstí 12, 118 00 PRAHA 1, Czech republic
IČ 26815028, C153740 vedená u Městského soudu v Praze, +420 602 714 589, e-mail: info@copernic.cz